15 Ocak 2016

Malaga

Hız kesmeden gezi yazılarına devam...

Bugün rotamızda Malaga var. Endülüs bölgesinin Sevilla'dan sonra 2. büyük şehri, İspanya'nın ise 6. büyük şehridir. Yarım milyondan fazla nüfusu sahiptir. Özellikle Costa del Sol bölgesindeki plajları ile çok gözdedir, uzun tertemiz bir sahil şeridi vardır.. Ha ben gördüm mü hayır... THY'nin doğrudan uçuşları varmış, ama biz bu gezimizi arabayla yaptık.

Şehrin ünlüleri ise heykeltraş "Pablo Picasso" ve aktör "Antonio Banderas" bu şehirde doğmuşlardır.


Malaga'nın tarihi, şehri Akdeniz'in ana limanı olarak kuran Fenikelilere kadar uzanır. Yani dünyanın en eski şehirlerinden de biridir.

Malaga katedrali, 1528 yılında bir caminin bulunduğu yerde yapımına başlanmıştır. 1782'de kulelerden biri bitirilmiş, diğeri ise tamamlanamamıştır.


O gün özel bir dini törenleri de vardı ayrıca. Çok kalabalıktı.
Gibralfaro Tepesi, biraz yokuş çıkıyorsunuz ama değer bence. Deniz, şehir, liman manzarası bir harika...Plaza de Toros, Malaga şehrinde yapılan boğa güreşlerinin yapıldığı yerdir. 1874 yılında inşa edilmiştir.

Alcazaba Kalesi, Endülüs döneminden kalma önemli bir kale ve hükümdar konağıdır. Şehre hakim bir konumda yapılmıştır.

Puerto de Malaga, Malaga'nın limanı tüm halka açık oldukça güzel bir mekan. Gündüz yürüyüş yapıp, bisiklete binebileceğiniz, akşam güzel restoranların  ayrıca güzel mağazaların da olduğu bir yer.1 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...