23 Mayıs 2017

Gürsüt Fabrika Gezisi

Geçtiğimiz haftalarda Latigül Esra'cığımın ve Gürsüt'ün davetlisi olarak İzmir Tire'deki Gürsüt tesislerini ziyaret ettik. Mart 2017'de taşındıkları bu yeni fabrikaları, 55bin metre kare toplam alandadır. Bunun 19bin metrekare kapalı alanının 11bini sadece üretim için kullanılmaktadır.Gürsüt'ün temelleri 1982 yılında kurulmuş, ilk üretimini ise 2002 yılında Ödemiş fabrikasında yapmıştır. Yukarıda yazdığım gibi de Mart 2017'de yeni yeri Tire Fabrikası'na taşınmışlar. Buradaki fabrikada Taze Beyaz Peynir, Çoban Peynir, Dil, Örgü, Çeçil, Çerkez, Kaşar, Mozarella, Krem Peynir, Süzme-Kaymaklı-Homojenize Yoğurt, Lor, İzmir Tulum Peyniri, Klasik İnek Peyniri üretimi yapılıyor.Biz de üretim alanına uzun hazırlıklar ile tüm hijyenik koşulları sağladıktan sonra gezip sonunda da taze taze üretilmiş peynirleri tadımladık. Her bir peynir çeşidi için ayrı ayrı bölümler  var. Ve her bir bölümün ısı derecesi kapıda belirtiliyor. Üretim ve saklama koşulları ile son satış noktasına kadar soğuk zincir şartları korunuyor.
Fabrikanın işleyişi hakkında verilen bilgi ise şöyle; Gelen taze sütler öncelikle pastörize edilmekte. Taze Beyaz Peynir, tamamen geleneksel yöntemlerle üretim yapılıyor. Yasal olsa bile kimyasallar kullanılmıyor. Taze tüketim olması için sık sevkiyat yapılmakta olup ürünün reyonda en az süre beklemesi sağlanıyor. Ve kesinlikle üretim, tüm alanlarında hijyen en önemli kriter...Koyun-keçi-inek karışımı olan olgunlaştırılmış Beyaz Peynir ve İzmir Tulum Peyniri Çanakkale- Balıkesir'de anlaşmalı mandıralarında üretiliyormuş. Bunun nedeni de koyun sütü çok kısıtlı bir zaman aralığında tedarik edildiğinden ve bu tedarik edildiği bölgede hemen üretime geçilmesidir.
Üretim alanını da gezen bizler iyice acıkmış bir şekilde bize hazırlanan özel sofrada çok güzel bir ziyafet çektik. Tire'ye kadar gelip Tire köftesi yedirmeden göndermem diyen fabrika yöneticilerine, hem bu düşünce hem de misafirperverliklerinden dolayı çok teşekkür ederim…Gürsüt'ün sosyal medya hesaplarını takip ederek lezzet dolu tarifler öğrenebilir ve sürpriz hediyeli yarışmalara katılabilirsiniz…
İnstagram; GursutGida
Facebook; Gursut
Twitter; GursutGida

Ailemizle.tv Berna'nın güzel videosu için de teşekkür ederiz...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...